Dlaczego warto korzystać z VPN podczas podróży?

 

Zanim zacząłem podróżować samotnie przez dłuższy czas, nie miałem pojęcia, czym jest VPN. W rzeczywistości, jeśli niejasno o tym słyszałem, zasadniczo wiedziałem, co to jest, ale to, co wiedziałem o VPNach, było bardzo ograniczone. W rzeczywistości nie byłem w stanie powiedzieć konkretnie, co robi, do czego służy, jak działa i jak go używać. To właśnie w czasie podróży zacząłem odkrywać i rozumieć, dlaczego korzystać z VPN podczas podróży. I dzisiaj, z doświadczeniem, mogę powiedzieć, że nigdy nie podróżuję bez zainstalowanej sieci VPN na moim komputerze. Zanim wyruszę w podróż, pakuję do torby kilka niezbędnych rzeczy: ubrania, przybory toaletowe … i nie zapominam o praktycznej sieci VPN.

"ispahan
Iran jest pięknym krajem, ale Internet jest tam bardzo ograniczony

Co to jest VPN?

VPN oznacza Virtual Private Network lub wirtualną sieć prywatną w języku francuskim. Jest to pośrednik między komputerem a siecią, internetem! Instalujesz oprogramowanie na komputerze, aktywujesz je i gotowe! Zasadniczo, w przypadku VPN, gdy chcesz przejść do strony internetowej, komputer zacznie się od połączenia z serwerem z siedzibą za granicą, a z tego serwera uzyskasz dostęp do pożądanej strony internetowej.

To jest jak sekretne przejście między tobą a Internetem. VPN tworzy prywatne połączenie między komputerem a siecią. Czy cały ten żargon wydaje się super techniczny? Wygląda na to, ale nie martw się, jestem daleki od profesjonalizmu lub znajomości komputera i uwierz mi, to naprawdę proste! Sieci VPN są w większości płatne, ale wierz mi, warto płacić! Na początek… Po co korzystać z VPN podczas podróży?

darvaza azja środkowa podróżuje samotnie
Turkmenistan jest reżimem totalitarnym. Informacje są więc cenzurowane, a wiele witryn jest niedostępnych

Do czego służy VPN?

Omiń cenzurę internetową

Jak zapewne wiesz, cenzura internetowa jest świetna w niektórych krajach świata. Niektóre rządy chcą kontrolować dostęp ludzi do informacji, a wiele stron internetowych i sieci społecznościowych jest niedostępnych w tych krajach. Oczywiście myślimy o Chinach, gdzie strony używane codziennie w domu są niedostępne.

Google, Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, YouTube, Gmail, Whatsapp, Skype, The New York Times, WordPress … I wiele innych jest niedostępnych w Środkowym Królestwie. Skomplikowane, gdy chcesz przeszukać internet, lub po prostu pozostań w kontakcie z bliskimi, którzy zostali we Francji.

Shwedagon Rangoon Pagoda Birma
Birma jest również bardzo pięknym krajem, ale z tym, co dzieje się w Rohingya, Internet jest cenzurowany.

Ale Chiny nie są jedynym krajem, w którym cenzura internetowa jest szeroko rozpowszechniona. Również w Iranie strony internetowe i sieci społecznościowe są zablokowane. Facebook, Twitter, Youtube, Whatsapp, Snapchat, Pinterest, Google Play, Apple Store, BBC News, CNN, Amazon, eBay, a nawet popularne strony pornograficzne są niedostępne. I nie są jedynymi.

Lista krajów, w których sieć jest ograniczona, jest długa: Birma, Kuba, Singapur, Hiszpania, Tajlandia, Indonezja, Rosja (nie mają Linkedin), Wietnam, Turcja (nie mają tam dostępu do Wikipedii!), Turkmenistan, Uzbekistan, Arabia Saudyjska, Jemen, Oman, Syria, Korea Północna, Somalia, Erytrea, Gwinea Równikowa, Etiopia … We wszystkich tych krajach wiele stron internetowych i sieci społecznościowych jest zablokowanych.

marina bay sands singapur
Również w Singapurze niektóre strony są zablokowane

Jak pozostać w kontakcie z bliskimi? Trener w sieciach społecznościowych? Czytasz artykuły na stronach z wiadomościami? VPN jest rozwiązaniem! Rzeczywiście, przechodząc przez VPN, zmieniasz lokalizację swojego komputera / smartfona / tabletu, ponieważ łączysz się z serwerem z kraju bez cenzury (na przykład Francja!).

Z tego serwera uzyskujesz dostęp do pożądanej strony internetowej! Możesz surfować po swoich ulubionych stronach, nawet w kraju, w którym cenzura jest ważna! VPN był dla mnie bardzo przydatny w Iranie i Turkmenistanie, ale także w Armenii, gdzie strony Azerbejdżanu nie są dostępne (ponieważ oba kraje są w złych warunkach).

wat doi suthep chiang mai
W Tajlandii zachodnie serwisy informacyjne są w większości zablokowane

Zapewnij bezpieczeństwo cyfrowe

Klasyczny scenariusz podczas podróży: znajdziesz się na lotnisku, dworcu kolejowym, kawiarni lub nawet w hotelu. Jesteś znudzony i nie masz internetu. Na szczęście dostępna jest sieć WiFi! Zaloguj się i możesz w końcu surfować po Internecie! Fajnie prawda? Nie W większości przypadków te sieci Wi-Fi są otwarte (bez hasła). Co oznacza, że ​​nie są bezpieczne.

Jest to zatem idealny plac zabaw dla hakerów, którzy dzięki swojej wiedzy mogą łatwo przechwycić hasła, numer karty bankowej i inne poufne informacje. To nie jest fikcja. Zwłaszcza na dużych lotniskach zawsze obserwują hakerów! Wiedzą, że wiele osób łączy się z otwartą siecią Wi-Fi na lotnisku!

odmowa wjazdu na lotnisko
Zawsze należy zachować ostrożność podczas łączenia z siecią Wi-Fi na lotnisku

Jak obejść problem? Użyj VPN! Dzięki VPN twoje dane są szyfrowane i możesz spokojnie surfować po sieci! Dzięki temu możesz nawet robić zakupy bez żadnego ryzyka, a Twoje dane są bezpieczne, chronione i niewidoczne dla osób trzecich. Więc wskazówka: jeśli masz połączenie z otwartą siecią Wi-Fi, nigdy nie kupuj online! Haker może odzyskać wszystkie dane.

Anonimowość i prywatność poprzez VPN

Podczas surfowania w Internecie wszystko, co robisz, jest rejestrowane, śledzone, monitorowane. Google wie wszystko o twoich nawykach w Internecie, pobieranych plikach, Twojej aktywności … aby lepiej wyświetlać Ci ukierunkowane reklamy. W przypadku VPN nie jest to możliwe. Jak powiedziałem, VPN jest jak tarcza między twoim komputerem a siecią. Twój prawdziwy adres IP jest niewidoczny, podobnie jak Twoja prawdziwa lokalizacja. Odwiedzane witryny pozostają poufne i tajne. Surfujesz anonimowo, widoczny jest tylko pośredni serwer VPN.

taras ryżowy tegallalang ubud bali
Również w Indonezji cenzura jest obecna.

Oszczędzaj pieniądze dzięki VPN

Testowałem to już kilka razy, z powodzeniem! Możesz wiedzieć linie lotnicze, a czasem nawet hotele oferują różne stawki, w zależności od tego, gdzie jesteś! Tajlandczyk musiał zapłacić dwa razy więcej za dokładnie ten sam lot co ja (byliśmy w tym samym miejscu, ale z jego tajlandzkim komputerem zapłacił bahtem, ja w euro!). VPN jest dobrym wyświetlaczem, ponieważ możesz zlokalizować się gdziekolwiek chcesz.

Jeśli używasz silnej waluty (euro, ale również funt szterling, dolar amerykański …), warto spróbować i zlokalizować w kraju o niższym standardzie życia. Możemy mieć dobre niespodzianki! Jest to bardzo przydatne, ponieważ nie daje się oszukać (ani zapisać), gdy szukasz taniego biletu lotniczego. Bez VPN jesteśmy śledzeni od pierwszego wyszukiwania i na pewno o tym wiesz, a następnie ceny są sztucznie zawyżane, aby skłonić Cię do zakupu.

latarnie
Również w Wietnamie niektóre strony są zablokowane

Dzięki VPN, anonimowość i brak śledzenia, jest to niemożliwe. W odniesieniu do lotów, technika ta działa szczególnie, gdy chcesz kupić lot krajowy z innego kraju. Przykład: siedzisz na kanapie w Paryżu, planujesz podróż do Azji Południowo-Wschodniej i planujesz kupić lot Manila – Palawan. Dzięki VPN prawdopodobnie zapłacisz mniej, najpierw znajdując się w wybranym kraju (w naszym przykładzie na Filipinach), a następnie dokonując zakupu, zamiast kupować „normalnie” z Paryża. Dobrze wiedzieć!

Obejdź ograniczenia geograficzne

Nie zawsze zdajesz sobie z tego sprawę, gdy nie podróżujesz, ale w Internecie jest wiele treści wideo, które nie są dostępne wszędzie. Tym razem nie mówię o cenzurze, ale treści kulturowe nie wszędzie dostępne. Powtórki z naszych kanałów krajowych są dobrowolnie blokowane i niedostępne w wielu częściach świata. To samo dotyczy niektórych filmów lub treści Netflix, które różnią się ogromnie w zależności od tego, gdzie się znajdujesz (niektóre serie są niedostępne, a więc tylko w językach obcych).

rasizm podróżniczy
Również w Uzbekistanie, bez VPN, zdasz sobie sprawę, że wiele stron jest zablokowanych

Wynika to z różnych praw do transmisji w zależności od kraju. Dzięki VPN możesz oglądać swoje ulubione programy i seriale w dowolnym miejscu, lub uzyskać dostęp do większej ilości treści niż zwykle (na przykład logując się do Netflix USA). Rzeczywiście, możesz zlokalizować, gdzie chcesz i działać tak, jakbyś łączył się z wybranego kraju.

Którą VPN wybrać?

ExpressVPN

ExpressVPN to VPN, którego używam, i to jest punkt odniesienia! Prawdopodobnie oferuje najszybsze i najbezpieczniejsze połączenie, a szyfrowanie jest bardzo zaawansowane. Możesz łączyć się jednocześnie na 5 różnych urządzeniach, a ExpressVPN oferuje ponad 1700 serwerów w 94 krajach! Ponadto jest bardzo łatwy w użyciu. Dostępne są trzy subskrypcje: jeden miesiąc, sześć miesięcy lub rok. Cena oczywiście spada. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Katedra Świętego Grzegorza Iluminatora w Erywaniu
W Armenii miejsca w Azerbejdżanie są niedostępne. Oba kraje są w bardzo złych warunkach

NordVPN

Innym popularnym VPN dla podróżnych jest NordVPN. Nie używam tego osobiście, ale słyszałem dużo. Kosztuje nieco mniej niż ExpressVPN i działa równie dobrze. Oferuje ponad 5200 serwerów w 59 krajach. Poziom bezpieczeństwa jest również bardzo wysoki. Jednak połączenie jest nieco wolniejsze niż w przypadku ExpressVPN. Oferują subskrypcje na miesiąc, rok, dwa lata lub trzy lata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Jakie kryteria wyboru VPN?

Dałem ci dwie najpopularniejsze i najpopularniejsze sieci VPN dla podróżnych i ogólnie ludzi. Ale jest wiele innych. Szperaj w sieci, aby znaleźć swoje szczęście. Jeśli chcesz przetestować VPN inny niż ExpressVPN lub NordVPN, musisz wziąć pod uwagę kilka kryteriów.

  • Upewnij się, że VPN jest łatwy w instalacji. Jestem quichem komputerowym i chcę, żeby było to tak proste, jak to możliwe!
  • Upewnij się, że VPN oferuje serwery w wielu krajach rozprzestrzenił się na cały świat.
  • Sprawdź na forach, które oferuje VPN dobra prędkość połączenia
  • Sprawdź, czy są jakieś dodatkowe koszty lub ograniczenia w przypadku jednoczesnych połączeń (komputer + smartfon + tablet itp.).
  • Upewnij się, że VPN ma aplikację mobilną, i że działa na iOS i Androidzie. Podobnie, upewnij się, że działa na PC i / lub Macu.
Baku Azerbejdżan
Podobnie, armeńskie strony internetowe są niedostępne w Azerbejdżanie

Jak zainstalować VPN?

To bardzo proste! Przejdź do wybranej witryny VPN, w moim przypadku ExpressVPN lub NordVPN. Wybierz abonament (jeden miesiąc, rok …) i zapłać. Następnie pobierz plik i otrzymasz kod pocztą elektroniczną. Po pobraniu pliku otwórz go. Sieć VPN zostanie zainstalowana na komputerze po wprowadzeniu kodu. I to wszystko! Musisz tylko go aktywować przed użyciem Internetu i wybrać, gdzie chcesz się znaleźć! Super proste! Użyj tego samego kodu, aby otrzymać VPN na smartfonie lub tablecie! Nie musisz płacić za wiele subskrypcji! W takim przypadku wystarczy pobrać aplikację wcześniej!

Czy warto VPN za darmo?

Powiedziałem ci o dwóch najlepszych rozwiązaniach, ExpressVPN i NordVPN, oba za opłatą. Ale są też dziesiątki darmowych VPN. Nie trzeba długo szukać w Internecie, aby go znaleźć. Ale… weź darmową VPN zamiast płatnej, czy warto? Krótka odpowiedź, nie. Wszyscy się zgadzają, lepiej płacić i milczeć niż wziąć bezpłatny VPN. Zasadniczo jest to zbyt ryzykowne, większość z nich jest bardzo niepewna, nie ma gwarancji poufności, a przede wszystkim połączenie jest bardzo wolne!

ogrody Nan Lian Hong Kong
Internet w Chinach kontynentalnych jest cenzurowany, ale nie w Hongkongu. W każdym razie skorzystaj z VPN!

Wskazówki dotyczące korzystania z VPN

  • Wielu turystów zapomina o tym, ale przed wyjazdem na wakacje musisz zainstalować VPN. Powtarzam, weź VPN przed dotarciem do miejsca docelowego, w przeciwnym razie nie zadziała! Witryny VPN są również blokowane w krajach wysoko cenzurowanych, takich jak Chiny. Będziesz musiał spędzić swój pobyt bez sieci społecznościowych lub dostępu do wielu bardzo przydatnych stron z nami.
  • Czasami możesz być w obszarze z wolnym WiFi lub takim, który często się rozłącza. W takim przypadku sieć VPN może nie działać. Jeśli tak się stanie, po prostu rób proste rzeczy, które nie wymagają wysokiego poziomu bezpieczeństwa.
  • Pamiętaj, aby zawsze mieć aktywowaną sieć VPN. Niektóre oferują automatyczną aktywację po włączeniu komputera, ale nie wszystkie … Na przykład, jeśli VPN nie jest aktywowany, Twój adres e-mail może zostać zablokowany, ponieważ łączysz się z nietypowego miejsca.
  • Ten artykuł mówi o korzystaniu z VPN podczas podróży, ale oczywiście możesz go również używać w domu! Ogólnie używaj go tak często, jak to możliwe, szczególnie w przypadku e-maili, zakupów online lub aplikacji i witryn bankowych!
  • Czy podróżujesz wkrótce i chcesz podróż na miarę? Poproś o bezpłatną wycenę tutaj!

Tutaj! Myślę, że VPN nie mają dla ciebie tajemnic! Jeśli masz jakieś pytania, nie wahaj się komentować! Jak zwykle nie podróżuj bez ubezpieczenia podróżnego! Wyjaśniam tutaj, dlaczego wykupić ubezpieczenie podróżne!

<! –

->